Odżyły spekulacje, czy śladem frankowiczów ruszą do sądów złotówkowicze. W ich sprawie trafiły pierwsze pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Częstochowski sąd okręgowy zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, pojawią się dalsze kwestie: czy postanowienie o zmiennym oprocentowaniu opartym na WIBOR można uznać za sprzeczne z dobrą wiarą banku, co prowadziłoby do nierównowagi praw i obowiązków stron umowy na niekorzyść konsumenta. Ponadto, sąd pyta, czy w przypadku uznania postanowienia za abuzywne możliwe jest dalsze funkcjonowanie umowy kredytowej z oprocentowaniem opartym jedynie na marży odsetkowej banku, z pominięciem stopy WIBOR.

Opinie prawników na temat WIBOR

Dr Mariusz Korpalski, radca prawny, zauważa, że TSUE wskazał już, iż odwołanie do wskaźników referencyjnych może być traktowane jako zastosowanie przepisu krajowego tylko wtedy, gdy istnieje przepis przewidujący zastosowanie tego wskaźnika w braku odmiennej umowy stron. W przypadku WIBOR brak jest takiego przepisu.

Mec. Korpalski dodaje, że matematycznie możliwe jest utrzymanie umowy kredytowej bez WIBOR, ponieważ klauzule dotyczące marży banku i stopy WIBOR mogą istnieć samodzielnie.

Radca prawny Radosław Górski wskazuje, że banki w przypadku większości umów kredytów PLN+WIBOR zawartych przed 2017 rokiem nie realizowały obowiązku informacyjnego. Konsumentom nie przedstawiano symulacji spłaty kredytu ani danych historycznych dotyczących WIBOR.

Możliwe skutki dla konsumentów

Jeśli TSUE odpowie korzystnie dla konsumentów, może to doprowadzić do nieważności lub „odwiborowienia” kredytów złotówkowych. Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, zwraca uwagę, że WIBOR był czasem ustalany na podstawie hipotetycznych transakcji, co mogło odchylać oprocentowanie na niekorzyść kredytobiorcy.

Obecnie w polskich sądach toczy się już ponad 1000 spraw dotyczących kredytów PLN-WIBOR, ale istnieją obawy, że wzrost liczby pozwów może spowolnić rozpatrywanie spraw frankowych, których jest obecnie około 190 tysięcy.

Opinia ekspercka

Wojciech Wandzel, adwokat z kancelarii Kubas Kos Gałkowski, uważa, że pytania sądu w Częstochowie wynikają z niezrozumienia charakteru WIBOR i zasad jego ustalania. WIBOR jest regulowany unijnym rozporządzeniem BMR, a jego wiarygodność potwierdził ustawodawca, odwołując się do niego w różnych aktach prawnych, w tym w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu mieszkań z 2006 roku.

Podsumowanie

Decyzja TSUE w tej sprawie może mieć dalekosiężne konsekwencje dla kredytobiorców złotówkowych. Wzrost liczby pozwów może również wpłynąć na tempo rozpatrywania już istniejących spraw frankowych.


Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak ul. Świętego Leonarda 1/28
25-311 Kielce
Tel. 535 866 000
krakowiak.radoslaw@gmail.com


#prawo #prawnik #poradyprawne #kielce #WIBOR #kredyty #kredytyzłotówkowe #TSUE #bankowość #kredytobiorcy #złotówkowicze #pozwy #finanse #kredytyhipoteczne #kredytybankowe #adwokat #kancelaria #klauzuleabuzywne #prawokonsumenckie #finansowanie #kredytymieszkaniowe #współpraca #WIBORkredyty #prawoEU

Porozmawiajmy - Zadzwoń