Nie każdy właściciel może być uczestnikiem sprawy o zasiedzenie nieruchomości przylegającej do jego gruntu.
W sprawach o stwierdzenie nabycia nieruchomości przez zasiedzenie krąg zainteresowanych procesowo tworzą osoby, których praw dotyczy wynik tego postępowania. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego.
W sprawie, którą zajął się SN, wynikła kwestia, czy i kiedy sąsiedzi, a dokładniej właściciele sąsiednich działek, mogą uczestniczyć w postępowaniu o zasiedzenie. Kobieta wystąpiła o stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie większej części nieruchomości z budynkiem i ogródkiem w centrum jednego z miast powiatowych w woj. mazowieckim. Sądy Rejonowy, a następnie Okręgowy w Lublinie oddaliły jej wniosek, orzekając zasiedzenie na rzecz małżonków K., ale wnioskodawczyni nie dała za wygraną, wskazując w skardze kasacyjnej, że w sprawie tej nie uczestniczyła, gdyż nie została wezwana do udziału jedna z właścicielek nieruchomości sąsiedniej, zatem postępowanie było nieważne.
Dodamy, że w tym sądzie w takich sprawach wzywani są do udziału w sprawie właściciele wszystkich sąsiednich nieruchomości (w efekcie było ich w tej sprawie ponad 20).
Sąd Najwyższy nie podzielił tego stanowiska, wskazując, że brak udziału zainteresowanego w sprawie rozpoznawanej w postępowaniu nieprocesowym (a o takie tu chodzi) nie powoduje nieważności tego ostatniego. Do nieważności z powodu pozbawienia możności działania (w rozumieniu art. 379 pkt 5 KPC) może dojść jedynie w odniesieniu do osoby biorącej udział w postępowaniu, której prawo do działania i obrony zostało naruszone. Stroną, a dokładniej uczestnikiem w postępowaniu nieprocesowym, jest zaś tylko ten, kto bierze w nim udział po wskazaniu go przez wnioskodawcę i doręczeniu mu odpisu wniosku (i po wzięciu udziału w sprawie). W konsekwencji posługiwanie się art. 379 pkt 5 KPC w odniesieniu do osób, które nie stały się (nie były) uczestnikami postępowania, choćby były zainteresowane, jest wyłączone.
– Krąg uczestników nie obejmuje więc właścicieli lub posiadaczy sąsiednich nieruchomości, jeżeli nie roszczą sobie oni praw do własności nieruchomości lub przygranicznych pasów ziemi, oraz tych osób, które nie mają interesu wypływającego z prawa podmiotowego – wskazała w konkluzji uzasadnienia sędzia Agnieszka Piotrowska.
Sygnatura akt: I CSK 748/23
???? Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak
ul. Świętego Leonarda 1/28
25-311 Kielce
???? Tel. 535 866 000
???? krakowiak.radoslaw@gmail.com
Hashtags:
#prawo #prawnik #poradyprawne #kielce #zasiedzenie #nieruchomości #postępowanie #SądNajwyższy #prawo #orzecznictwo #nieruchomości #prawo #lubelskie #KPC