Wyrok Trybunału Konstytucyjnego i Inicjatywa Ministerstwa Finansów

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 4 lipca 2023 r., SK 14/21, uznał, że obecna definicja budowli na gruncie podatku od nieruchomości narusza Konstytucję RP. W odpowiedzi na ten wyrok, Ministerstwo Finansów podjęło działania legislacyjne, mające na celu także zmianę definicji budynku. W praktyce wiele obiektów budowlanych może być klasyfikowanych zarówno jako budynek, jak i budowla. Samorządowe organy podatkowe często wybierają korzystniejszą dla siebie kwalifikację, klasyfikując obiekty jako budowle.

Aktualna Definicja Budynku

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70; dalej: PodLokU), budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Definicja ta odnosi się do art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 725; dalej: PrBud), który definiuje obiekt budowlany jako budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Odwoływanie się do pozapodatkowych definicji budzi jednak wiele wątpliwości praktycznych.

Nowa Propozycja Definicji Budynku

Ministerstwo Finansów zaproponowało nową definicję budynku, która zawiera elementy decydujące o jego kwalifikacji:

  • Wykonany z użyciem wyrobów budowlanych
  • Trwale związany z gruntem
  • Wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
  • Posiadający fundamenty i dach

Opodatkowanie Budynków

Zgodnie z nową definicją, przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości będzie nadal budynek wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Instalacje wewnętrzne, takie jak elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne i gazowe, nie będą podlegały opodatkowaniu, gdyż podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa.

Budynki jako Części Budowli

Ważnym elementem nowej definicji jest uznanie, że budynkiem mogą być także części niektórych budowli, takich jak obiekty sportowe, rekreacyjne, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, obiekty obronne, ochronne, hydrotechniczne, a także przejścia dla pieszych (naziemne i podziemne) oraz ciągi piesze. Obiekty te, ze względu na swoją konstrukcję, mogą być kompleksowe lub niejednorodne (np. wielofunkcyjne stadiony). Części tych obiektów, które spełniają kryteria kwalifikacji jako budynki, będą opodatkowane od powierzchni, a nie od wartości.

Opodatkowanie Budowli Wewnątrz Budynków

Budowle lub ich części umieszczone wewnątrz budynku, takie jak sieci gazowe czy elektroenergetyczne, będą podlegać odrębnemu opodatkowaniu. Budynek pełniący funkcję ochronną dla takich instalacji nie wyłącza ich z opodatkowania. Budowla lub jej część umieszczona w budynku, niebędąca integralną częścią tego budynku, będzie odrębnym przedmiotem opodatkowania.

Cel Nowej Definicji

Ministerstwo Finansów podkreśla, że celem projektowanych zmian jest zachowanie status quo w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków i budowli. Nowa definicja ma wyeliminować spory wynikające z nakładania się pojęć budynku i budowli. W efekcie budowle nie będą mogły być kwalifikowane jako budynki, z wyjątkiem niektórych obiektów kompleksowych i niejednorodnych.


Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak
ul. Świętego Leonarda 1/28
25-311 Kielce
Tel. 535 866 000
krakowiak.radoslaw@gmail.com

#prawnik #prawo #podateknieruchomości #definicjabudynku #Kielce #poradyprawne #budownictwo #legislacja

Porozmawiajmy - Zadzwoń