Nieprzedstawienie sądowi ostatniej woli na czas może skutkować utratą korzyści ze spadku. Takie sytuacje są wynikiem niefrasobliwości potencjalnych beneficjentów dziedziczenia testamentowego, co podkreślił najnowszy wyrok Sądu Najwyższego. Uprawniona z testamentu wiedziała, że dokument został sporządzony i gdzie może go znaleźć, jednak odnalazła go zbyt późno.
Testament po sprawie spadkowej
Sprawa dotyczyła wznowienia postępowania spadkowego po odnalezieniu testamentu. Córka zmarłej, po odnalezieniu testamentu korzystniejszego niż dziedziczenie ustawowe, wystąpiła z wnioskiem o wznowienie postępowania. Zgodnie z art. 679 kodeksu postępowania cywilnego, zmiana postanowienia stwierdzającego nabycie spadku jest możliwa tylko wtedy, gdy żądanie opiera się na podstawie, której nie można było powołać w pierwszym postępowaniu, a wniosek o zmianę składany jest przed upływem roku od uzyskania takiej możliwości.
Odrzucenie wniosku
Sąd Rejonowy oraz Sąd Okręgowy w Gdańsku oddaliły wniosek córki, argumentując, że miała możliwość powołania się na testament w poprzednim postępowaniu, jeśli zachowałaby minimum staranności. Mogła przeszukać dokumenty matki przechowywane przez ojca lub zapytać go o testament. Dodatkowo, wniosek został złożony po upływie rocznego terminu wynikającego z art. 679 § 1 KPC.
Skarga kasacyjna
Wnioskodawczyni wniosła skargę kasacyjną, zarzucając sądom niższych instancji nieadekwatny miernik należytej staranności oraz niewłaściwe ustalenie daty możności powołania się na testament. Argumentowała również, że oddalenie jej wniosku naruszało zasady współżycia społecznego w świetle art. 5 kodeksu cywilnego.
Wyrok Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy nie podzielił zastrzeżeń wnioskodawczyni, podkreślając, że art. 679 KPC przewiduje poważne ograniczenia dotyczące zmiany postanowienia spadkowego, mające na celu ochronę stabilności porządku dziedziczenia. Sędzia Agnieszka Piotrowska wskazała, że postępowanie o zmianę stwierdzenia nabycia spadku nie może być używane do usunięcia skutków bezczynności uczestnika poprzedniego postępowania.
Sygnatura akt: I CSK 791/23
Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak
ul. Świętego Leonarda 1/28
25-311 Kielce
Tel. 535 866 000
krakowiak.radoslaw@gmail.com
#prawo #prawnik #poradyprawne #kielce #testament #dziedziczenie #spadki #sąd #prawo #prawocywilne